Zemin-Ust

6.Bölüm : SOVYET HAPİSHANELERİNDE BİR KAHRAMAN

6.Bölüm iç karartıcı hücre sahneleri ile başlıyor. Mustafa Kırımoğlu’nun hapishane  hayatını yansıtmak için hazırlanan belgeselin hücre sahneleri gerçeğe dönüşüyor zaman zaman. Seyirci mekana giriyor, ağır ve korkunç  havasını kokluyor o günlerin. O karanlık, basık ve  belirsiz  günler geri geliyor sanki. 

           

Mustafa Cemil üçüncü mahkumiyetini Omsk’taki hücresinde geçirmektedir. Bu hapishanede başlattığı, 303 gün süren  açlık grevi ve barışçı mücadelesi bütün dünyaya yayılır.  Onun adı  totaliter Sovyet rejimine direnen  bir avuç cesur aydın ve insan hakları savunucusu arasında yer almaktadır. Ancak o bu mücadele sırasında halkıyla beraber hareket etmektedir. On binlerce cesur yürek, insanca yaşamak için artık ölümü göze almıştır, Kırımoğlu’nun direnişi  ise bir destan olacaktı.

DİĞER KONULAR

-------Dördüncü dava 19 Haziran 1975 Omsk 

MUSTAFA A. KIRIMOĞLU (Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı- Ukrayna Milletvekili) Ve o davaya karşı açlık grevi ilan ettim. En uzun süreli 303 gün devam eden açlık grevi.

---------Hapishane yönetimi ilk başlarda umursamaz hatta ölmesini bekler.

   Zinaida Grigorenko’nun anılarından…

               

“Hapisteyken bana bir pusula iletmek fırsatını buldu içinde şunlar yazılıydı: İntihar   etmem için kışkırtıyorlar. Hiçbir zaman hayatıma kıyamayacağımı size haber       veriyorum. Dini, imanı yerinde bir insanım, eğer aksini duyarsanız bilin ki KGB’nin   işidir. Bu mesajı alır almaz Grigorenko ve Saharov bir basın toplantısı organize   ettiler. Durumu aynen dünya kamuoyuna bildirdiler.”

--------Mustafa Cemil’in  hapishanede ölmesi, Sovyetler Birliği ve rejiminin,  dünyada     göstermeye çalıştığı imajına büyük zarar verecekti. Hapishane yönetimi onu zorla beslemeye başladı.

MUSTAFA A. KIRIMOĞLU (Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı- Ukrayna Milletvekili)

            Elbet 8-9 gün bir şey yemiyorsun. Sonra doktorlar gelip nabzına bakıyorlar, ölüm anında                       olursan zorla başlıyorlar ağzını açıyorlar. Mahsus şeyleri var onların dişlerin arasına                               bir       şey sokup ağzını açıyorlar sonra boru sokuyorlar. Ve huniyle çorba döküyorlar.

GÜLİZAR ABDULLAYEVA (Mustafa A. Kırımoğlu’nun kardeşi)

            Onun için 37 kilo kaldı dediler. Hapishanenin müdürü biz gelir gelmez kavga etmeye       başladı. ‘Siz niye geldiniz buraya? Kim sizi çağırdı? Anamız ağlamaya başladı. Nasıl           sağlam olur? On aydan beri aç duran adam ne kadar sağlam olur?Ben anneyim. İzin      veriniz biz uzaktan görelim’ O kadar ağladı, sızladı annem, ben de ağladım, o kadar           istedik. Annem diz çöker gibi oldu.

---------Şubat 1976’da bütün dünyaya Mustafa Cemil hayatını kaybetti diye duyurulur. Türkiye’nin bir çok şehir ve kasabasında konuya duyarlı binlerce insan  onun için gıyabi cenaze namazları kılar. Onu ve mücadelesini anlatan, şiirler, makaleler, kitaplar,      tiyatro eserleri yazılır.

MUSTAFA A. KIRIMOĞLU -Yalnız Türkiye değil başka yerlerde de olaylar olduğunu             ben hapishanenin müdüründen öğrendim. Birden davranışı değişti. Bir gece geldi       bu benim hücreme birden ‘oğlum’             deyip başladı bana, ne zamandan beri ben senin      oğlun oldum. Bu açlık grevini Sovyetler        Birliği’ne bizim vatanımızın düşmanları o       kadar bizim memleketimize karşı kullanıyorlar         ki Eğer şimdi sen özün kabahatini             itiraf edersen ve açlık grevini durdurursan elbette    bunu mahkeme hesaba katacak ve     sana kolaylık olacaktır diye başladı.

------- 14-15 Nisan günleri onun yaptığı açlık grevine ve Dünya Kamuoyunun tepkisine   aldırmadan onu  yargılarlar. Andrey Saharov ve eşi Yelena Bonner son anda duruşmaya           yetişir.  Ancak mahkeme salonuna alınmazlar.

----------Dördüncü mahkumiyet- Primorskiy 2,5 yıl ağır şartlı çalışma kampı.

6280 sefer okundu.

Zemin-Alt