Zemin-Ust

5.Bölüm: CESUR İNSANLAR KREMLİNE KARŞI

Bu bölümde Sovyetler Birliğindeki insan hakları hareketi ve bu harekette Kırım Tatarlarının rolü, dönemin  dissidentleri ile yapılan  röportajlarla ve  belgelerle anlatılıyor.

General Pyotr Grigorenko, Andrey Sahorov, Sergey Kovalyov, Ludmila Alexeyeva, Pavel Litvinov, Peter Reddaway, Anatoliy Marçenko, Vladimir Bukovsky, Aleksandr Lavut, Yuri Orlov, Mustafa Cemil, Yevgen Sverstyuk.  Kaybedecekleri çok şey olmasına rağmen genelde iyi eğitimli birçok insan hakları savunucusu kendilerini cesurca ortaya koymuştu. SSCB’de yaşanan insan hakları ihlallerini önlemek için yaptıkları mücadele sonucunda akıl almaz baskılar, işkenceler görecek, akıl hastanelerine,  hapishanelere  kapatılacak ve bir kısmı hayatını kaybedecekti.   

SSCB’deki bir avuç aydının başlattığı insan hakları hareketine, Mustafa Kırımoğlu’nun önderliğindeki Kırım Tatarlarının  katılması ile   bu girişim bir halk hareketine dönüşecekti.  Bu işbirliği sonucu insan hakları savunucuları,  Kırım Tatarlarının mağduriyetlerini, uğradıkları soykırımı ve onların hak arama mücadelelerini  dünyaya duyurmuşlardır. Bu durum insan hakları gibi en evrensel ve temel bir hak arayışında yeni ve büyük bir güç birliği meydana getirmiştir   

DİĞER KONULAR

-------1968 yılında Sovyet tankları Prag Baharını çiğneyip yok ederken, Kremlin’in duvarlarında, bir avuç aydının Kızıl Meydandan protesto sesleri yükselir.

-------O yıllarda General Grigorenko’ların evi, insan hakları savunucularının buluşma mekanıydı ve  Mustafa Cemil’de bu toplantılara katılır.

--------1969 MAYIS- General Grigorenko,  9 Kırım Tatarının savunması için gittiği Taşkent’te tutuklanır. Ancak yargılanmak yerine deli olduğu öne sürülerek, psikiyatri kliniğine kapatılır ve orada 5 yıl hapis hayatı sürer.

Andrey GRİGORENKO (Pyotr Grigorenko’nun oğlu) Babamın hapsedildiği Çaynikovski  psikiyatri hastanesi, psikiyatrik hastane olmadan önce ağır iş hapishanesiydi. Asla dürüst bir insan olmaktan hiç pişmanlık duymadı. Pişman olduğu tek şey uzun bir süre boyunca kandırılmış olması ve uzun süre vampir bir rejime hizmet etmiş olması. Normal insanları psikolojik hapishanelere atıp işkence etme metodu kendi başına bir felaket, kelimelerin ifade edemeyeceği bir işkence. Anlatamam, görmeniz gerek.

------1 Temmuz 1969- 1968 yılı sonbaharında tutuklanan ve Taşkent’teki KGB hapishanesinde tutularak sorgulanan 10 Kırım Tatarının yargılanmasına  başlanır.

------11 Eylül 1969- Mustafa Cemil, Taşkent yargılamalarının hemen ardından, son gelişmeleri insan hakları savunucuları aracılığıyla Batıya ulaştırmak için Moskova’ya gitti. Ancak yakalandı ve Taşkent’e getirilir.

------22 Haziran 1974 -ÜÇÜNCÜ MAHKUMİYET- Mustafa Cemil, tekrar tutuklanır. 1 yıl ağır şartlı Sibirya’da Omsk bölgesindeki  çalışma kampına gönderilir.

            Mustafa A. KIRIMOĞLU- Geceleri çok soğuk, uyuyamıyorsun, yemek iki günde bir kere veriyorlar. Üstüne bakıyorlar, iyi giyindiysen gömleği çıkartıyorlar, soğuğu hissetsin diye. Adet olarak 15 gün hücre cezası veriyorlardı. 15 günden sonra başka bir gerekçe bulup bir 15 gün daha verirlerse yüzde yüz verem oluyorsun. Birinciden açlık,  ikincisi soğuk.

5823 sefer okundu.

Zemin-Alt