Zemin-Ust

3.Bölüm: ANKA: KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUŞ

Dönem : 1950-1960

Belgeselin ilerleyen bölümlerinde UMUDA tanık oluyoruz. Stalin ve cellatları Kırım Tatarlarını bir millet olarak  tarih sahnesinden sildiklerini düşünmüşlerdi. Ancak zalimler yanılacaktı. Kırım Tatarları adeta Anka kuşu gibi küllerinden  yeniden doğarak sıra dışı  bir mücadele başlatacaktı. Bu bölümde soykırıma uğramış bir halkın ancak bir millet olarak öz vatanlarında yaşama arzusu ile  tüm güçlükleri yenebildiklerine vurgu yapılıyor.

DİĞER KONULAR

-1953 STALİN’İN ÖLÜMÜ

-1956 KUMANDANLIK REJİMİNİN KALDIRILIŞI-Ancak Kararname onların vatanlarına dönüş haklarının olmadığını söylüyordu.


-KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİ’nin ortaya çıkışı. 

- CEZALAR VE BASKILAR DEVAM EDİYOR. Gulag sürgünleri

RÖPORTAJLAR

SAFURE ALİYEVA -1928 Kırım Tatarosman Köyü doğumlu- 17-18 yaşında ben Zapostovkalar’da, o vakitte saçlarım uzundu. Polis benim saçlarımdan tutup çekince arkasından gidiyorsun mecbur. Bir Özbek dostum vardı onun kardeşi arkadan yaklaşıp saçlarımı kesti, ben polisin elinden kaçıp kurtuldum. Biz haykırıyoruz “Vatan Vatan” diye haykırıyoruz. Onlar bizi kuşatıp yakalıyorlar. İki kere nezarete atıldım Semerkant’da.

MUSTAFA A. KIRIMOĞLU-SENE 1959 -Taşkent üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümüne girmek için başvurur  - Çok iyi hazırlanmıştım aslında, yanıma Üniversitenin bir çalışanı geldi bunu size söylemeye hakkım yok ama size acıyorum gizli talimat Kırım Tatarları için bu fakülte yasak, dedi. Elbet bunu yüzünüze karşı söylemezler, sen Kırım Tatarısın git buradan demezler ama düşük puan gösterir geçmezsin. Zaman kaybetmeyin, başka bir Üniversiteye verin evraklarınızı.

5727 sefer okundu.

Zemin-Alt